HOMEOSTÁZA = zdravotní stav těla je v ideální rovnováze
Nové a stále přibývající vědecké studie potvrzují pozitivní vliv kanabinoidů na naše receptory.
Endokanabinoidní systém je aktivní a komplexní buněčná síť, která pomáhá vysílat signály přes naše tělo a hraje důležitou roli v udržování homeostázy.
Výzkumy prokázali, že endokanabionidní systém pomáhá regulovat okolo 15 hlavních funkcí lidského těla:
- apetit a zažívání
- růst kostí
- funkce kardiovaskulárního systému
- chronická bolest
- záněty a jiné reakce imunitního systému
- paměť a schopnost učit se
- funkce jater
- metabolismus
- nálada
- motorické funkce
- tvorba svalů
- funkce reprodukčního systému
- kůže
- funkce nervového systému
- spánek
- stres
Receptory
Existují dva kanabinoidní receptory: CB1 v centrálním nervovém systému a CB2 v periferním nervovém systému. Předpokládá se, že v lidském těle je více endokanabinoidních receptorů, než jakýchkoliv jiných receptorů.
Endokanabinoidní systém je rozdělen do tří částí: endokanabinoidy, receptory a enzymy
Kanabinodní receptory
V roce 1988 americká vědkyně Allyn Howlett a její student William Devane objevili kanabinoidní receptory v mozku (CB1). V roce 1993 jiná vědecká skupina objevila kanabinoidní receptory v imunitním systému (CB2). Tyto receptory jsou specifické tím, že se na ně vážou kanabinoidy a tak ovlivňují různé funkce v našem těle.
Kde se receptory nachází?
CB1 receptory se nachází v mozku a celém těle. CB2 receptory se nachází v neuronech v mozku, míše a periferním nervovém systému, ale jsou přítomné i v jiných orgánech a tkáních, dále v imunitních buňkách, slezině, nadledvinkách a hypofýze, srdci, plicích, v částech reprodukčních orgánů, močovém a gastrointestinálním traktu.
Nízký počet receptorů naruší regulaci různých funkcí:
- metabolismus
- imunitní systém
- paměť
- nálada
- trávící systém
- funkce různých orgánů
Co je endokanabinoidní systém?
Všichni obratlovci, včetně člověka, mají endokanabinoidní systém, který je v těle vytvořen. Tento objev vedl k odhalení přirozeně se vyskytujících neurotransmiterů nazývaných endokanabinoidy.
V roce 2010 vědci z univerzity Richmond (USA) zjistili, že naše tělo si vyrábí vlastní kanabinoidy, které mají podobnou strukturu jako rostlina konopí. Máme také receptory pro tyto molekuly. Tento molekulární signalizační systém je nevyhnutelný pro život a pomáhá nás udržovat v rovnováze při každodenních stresových situacích. Někteří vědci nazančují, že slabý nebo nadměrně stresový ECS může být základní příčinou různých chorob. Endokanabinoidní deficit může způsobovat například fibromyalgii, migrénové bolesti hlavy nebo autoimunitní choroby.